At Westonci.ca, we make it easy for you to get the answers you need from a community of knowledgeable individuals. Get quick and reliable answers to your questions from a dedicated community of professionals on our platform. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.

A gas at 7.75 x 104 Pa and 17°C occupies a volume of 850. cmº. At what temperature, in degrees Celsius, would the gas occupy 720. cm3 at 8.10 x 104 Pa?

Sagot :

[tex]\tt \dfrac{P_1V_1}{T_1}=\dfrac{P_2V_2}{T_2}[/tex]

T₁=17+273=290 K

7.75x10⁴.850/290 = 8.10x10⁴.720/T₂

T₂=256.74 K = -16.26°C