Westonci.ca is your go-to source for answers, with a community ready to provide accurate and timely information. Get quick and reliable solutions to your questions from knowledgeable professionals on our comprehensive Q&A platform. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

if melissa buys 1/2 of a pound of boysenberries, how much will she spend?

If Melissa Buys 12 Of A Pound Of Boysenberries How Much Will She Spend class=

Sagot :

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

if one pound of boysenberries is $3, and we want to find the price of half a pound, simply divide 3 in half.

3/2 = 1.50

so, 1/2 lb of boysenberries is $1.50.

Answer:

she buys half a pound and we need to know how much she spends.

If 1 full pound is $3, we need to half that.

What's half of 3?

1.5

So that means that a half pound of berries costs:

$1.50

Thanks for stopping by. We strive to provide the best answers for all your questions. See you again soon. We appreciate your time. Please revisit us for more reliable answers to any questions you may have. Westonci.ca is committed to providing accurate answers. Come back soon for more trustworthy information.