At Westonci.ca, we provide reliable answers to your questions from a community of experts. Start exploring today! Experience the ease of finding reliable answers to your questions from a vast community of knowledgeable experts. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

Michelle bought five packs of crayons for $16.25 What is the cost of a pack of crayons, in dollars, if all the packs cost the same?

Sagot :

Answer:

Michelle bought a pack of crayon for $3.25

Step-by-step explanation:

Number of packs = 5

The cost of a pack of crayons =

(Cost of 5 packs of crayon) / (number of packs of crayons)

The cost of a pack of crayons = ($16.25 ) /  5

The cost of a pack of crayons = $16.25  / 5

The cost of a pack of crayons = $3.25