Westonci.ca is the premier destination for reliable answers to your questions, provided by a community of experts. Explore our Q&A platform to find in-depth answers from a wide range of experts in different fields. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals.

Rhea sold 6 boxes of blueberry muffins and 8 boxes of corn muffins at the bake sale. Each box contained 18 muffins. The muffins cost $0.50 each. What is the total amount raised by the sale of the muffins?

Also if you can (you don't have to), would you mind including an estimate?


Sagot :

6 boxes of blueberry muffins and 8 boxes of corn muffins

Since we know that each box has 18 muffins, we can multiply both 6 and 8 to determine the amount of muffins present

6 • 18 = 108 blueberry muffins
8 • 18 = 144 corn muffins

To determine the price, you multiply each type of muffin by 0.50 as each muffin is worth $0.50

108 • 0.50 = 54
144 • 0.50 = 72

You add these two together to get the price

54 + 72 = $126

If you explain what the estimate is, if I didn’t answer that along the way, I can help answer it for you.
We appreciate your visit. Hopefully, the answers you found were beneficial. Don't hesitate to come back for more information. We appreciate your time. Please revisit us for more reliable answers to any questions you may have. Find reliable answers at Westonci.ca. Visit us again for the latest updates and expert advice.