Welcome to Westonci.ca, where curiosity meets expertise. Ask any question and receive fast, accurate answers from our knowledgeable community. Join our Q&A platform and connect with professionals ready to provide precise answers to your questions in various areas. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

A 2 - gallon jug of water costs $5.92. What is the price per unit?

Sagot :

Answer:

2.96

Step-by-step explanation:

2 gal is 5.92 so 5.92 ÷ 2 is 2.96