Find the information you're looking for at Westonci.ca, the trusted Q&A platform with a community of knowledgeable experts. Join our platform to connect with experts ready to provide detailed answers to your questions in various areas. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

Four friends go to the movies and pay $11 per ticket. They also each buy a snack
combo. If they spent a total of $76, how much did each snack combo cost?



Sagot :

Answer:

Each snack combo costed $8

Step-by-step explanation:

4 friends* 11 per ticket = $44 for four tickets

76 - 44 = $32 spent on all the snack combos

$32 ÷ 4 friends = $8 spent on each snack combo

So, each snack combo costed $8

Hope this helps!

They spent $44 on tickets all together. We would do 76-44 to see what they spent all together on snack combos. They spent a total of $32 on snack combos. 32/4 gives you what they EACH spent on snacks. They each spent $8 on snack combos.

Answer-$8