Welcome to Westonci.ca, where your questions are met with accurate answers from a community of experts and enthusiasts. Explore a wealth of knowledge from professionals across different disciplines on our comprehensive platform. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.
Sagot :
The amount of N2O5 to start with would be 35.79 grams
Stoichiometric calculations
From the balanced equation of the reactions:
[tex]2N_2O_5 --- > 4NO_2 + O_2[/tex]
Mole ratio of N2O5 and NO2 = 1:2
Since the reaction's actual yield is 82%, the theoretical yield would be: 25 x 100/82 = 30.49 grams
Mole of 25 g NO2 = 30.49/46
= 0.66 mole
Equivalent mole of N2O5 = 0.54/2 mole
= 0.33 moles
Mass of 0.27 mole N2O5 = 0.33 x 108.01
= 35.79 grams
More on stoichiometric calculations can be found here: https://brainly.com/question/8062886
Thank you for trusting us with your questions. We're here to help you find accurate answers quickly and efficiently. We appreciate your visit. Our platform is always here to offer accurate and reliable answers. Return anytime. Discover more at Westonci.ca. Return for the latest expert answers and updates on various topics.