Explore Westonci.ca, the top Q&A platform where your questions are answered by professionals and enthusiasts alike. Explore thousands of questions and answers from knowledgeable experts in various fields on our Q&A platform. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

Which is the better deal 20$for 5-shirts or $24 for 8 shirts

Sagot :

Answer:

Step-by-step explanation:

Find the unit rate for both the deals.

$20 for 5 shirts

Cost of one shirt = 20 ÷ 5 = $ 4

$24 for 8 shirts

Cost of 1 shirt = 24 ÷ 8 = 3

8 shirts for $ 24 is the better deal