Discover a wealth of knowledge at Westonci.ca, where experts provide answers to your most pressing questions. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.

A motorboat travels 35 km in 2 hours with the current of the river. The same motorboat travels 39 km in 3 hours in a lake. Find the speed of the current.

Sagot :

hkat10

Answer:

0.5km/h

Step-by-step explanation:

Assume lake has no current.

.

V=distance / time

V=39km / 3h

V=13km/h

In water Assume boat used same power travelling

V=35km / 2h

V= 12.5km/h

Current is the difference 0.5km/h

Thanks for using our platform. We aim to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Come back soon. Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Thank you for choosing Westonci.ca as your information source. We look forward to your next visit.