Discover answers to your questions with Westonci.ca, the leading Q&A platform that connects you with knowledgeable experts. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in various areas. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

The population of a town is 18,000.
It decreases at a rate of 8% per
year. In about how many years
will the population be fewer
than 11,000? Please describe steps with details.


Sagot :

If the town decreases at a rate of 8% per year, it would take 6 years.

100% - 8% = 92%

We would multiply each population per year by 0.92 as the town is decreasing in population by 8% per year

1st year: 18,000 • .92 = 16,560

2nd year: 16,560 • .92 = 15,235.2

3rd year: 15,235.2 • .92 = 14,016.384

4th year: 14,016.384 • .92 = 12,894.72

5th year: 12,894.72 • .92 = 11,863.1424

6th year: 11,863.1424 • .92 = 10,914.091

10,914 is less than 11,000 meaning it would take 6 years for the population to be fewer than 11,000 if the town is decreasing in population at a rate of 8% per year