Get the answers you need at Westonci.ca, where our expert community is always ready to help with accurate information. Join our platform to connect with experts ready to provide accurate answers to your questions in various fields. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals.

a cone with radius 6 m and a height of 12 cm

Sagot :

Answer:

226.08 cm³

Step-by-step explanation:

V = 1/3πr³

= 1/3 x 3.14 x 216

= 72 x 3.14

= 226.08 cm³

Given :

radius = 6 m

height = 12 cm

Lets , find the volume :

Volume = [tex]\frac{1}{3} hπr²[/tex]

V = [tex]π{r}^{2} \frac{h}{3} =π·{6}^{2} · \frac{0.12}{3} ≈4.52389m³[/tex]

Volume = 4.52389m³