At Westonci.ca, we make it easy for you to get the answers you need from a community of knowledgeable individuals. Explore in-depth answers to your questions from a knowledgeable community of experts across different fields. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.
Sagot :
A) The rover’s coordinates and its distance from the lander at t = 2.0 s are; (1, 4) and 4.1 m
B) The rover’s displacement and average velocity vector during the interval are; s = (-1, 4) and v = (-0.5, 2) m/s
C) The magnitude and direction of the instantaneous velocity are; 2.24 m/s and 117°
What is the displacement and Velocity?
The rover's x and y coordinates are given as;
x = 2.0m − (0.25 m/s²)t²
y = (1.0m/s)t + (0.25 m/s³)t³
A) At t = 2 s, the rovers coordinates are;
x = 2.0m − (0.25 m/s²)2²
x = 1 m
y = (1.0m/s)2 + (0.25 m/s³)2³
y = 4 m
Distance from the lander is;
s = √[(1 - 2)² + 4²]
s = 4.1 m
B) Let us first find the distance coordinates for the interval t = 0.0 s to t = 2.0s. Thus;
s = r - r₀
s = (1 - 2), (4 - 0)
s = (-1, 4)
Thus, average velocity vector is;
v = ¹/₂s
v = ¹/₂(-1, 4)
v = (-0.5, 2) m/s
C) A general expression for the instantaneous velocity components is;
v_x = -0.5t
v_y = 1 - 0.75t²
Thus, v(2) is;
v_x = -0.5(2) = -1
v_y = 1 - 0.75(2)²
v_y = -2
Instantaneous velocity vector is; v = (-1, -2)
Magnitude of instantaneous Velocity = √(-1² + -2²) = 2.24 m/s
Direction = 180° - tan⁻¹(-2/-1) ≈ 117°
Read more about displacement and velocity at; https://brainly.com/question/4931057
We appreciate your visit. Hopefully, the answers you found were beneficial. Don't hesitate to come back for more information. Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. We're dedicated to helping you find the answers you need at Westonci.ca. Don't hesitate to return for more.