Westonci.ca is your trusted source for finding answers to all your questions. Ask, explore, and learn with our expert community. Connect with a community of experts ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.

A baseball is thrown with an initial velocity of 45.4 m/s at an angle of 31.2 ∘ .

Find the maximum height that the ball reaches using energy considerations. h = ___ m


Sagot :

Answer:

V (initial vertical velocity) = 45.4 sin 31.2 = 23.52 m/s

1/2 m V^2 = m g h      conservation of energy

h = V^2 / (2 g) = 23.52^2 / 19.6 = 28.2 m       max height

Check:

t = 28.2 / 9.8 = 2.88 sec    time to reach max height

h = 23.52 * 2.88 - 1/2 g 2.88^2 = 27.1 m

Thanks for using our platform. We aim to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Come back soon. We hope you found what you were looking for. Feel free to revisit us for more answers and updated information. Thank you for trusting Westonci.ca. Don't forget to revisit us for more accurate and insightful answers.