Welcome to Westonci.ca, the ultimate question and answer platform. Get expert answers to your questions quickly and accurately. Discover precise answers to your questions from a wide range of experts on our user-friendly Q&A platform. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.

you buy 6 apples for $3.60 HELP, THIS IS UNIT RATE, PLEASE HELP, WILL GIVE BRAINLIST IF CORRECT AND IN PERFECT ORDER.

Sagot :

Step-by-step explanation:

Unit rate means one of something, or per one.

Divide 3.60 by 6 to identify the cost of 1 apple.

[tex]3.60 \div 6 = 0.6[/tex]

It costs $0.60 per 1 apple.