Discover a wealth of knowledge at Westonci.ca, where experts provide answers to your most pressing questions. Discover precise answers to your questions from a wide range of experts on our user-friendly Q&A platform. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.

2 dozen oranges cost $14400.what is the cost per orange?​

Sagot :

Answer:

there are 12 in a dozen so in 2 there will be 24 so 14400/24 is 600 so 600 an orange.

Step-by-step explanation:

ccom27
Okay so 2 dozen, assuming it’s a regular dozen, would be 24. So, if you divide $14,400, it should be $600 per orange.

If I’m reading the $14,400 wrong, and it’s actually $14.4, the cost per orange should be $0.6.