Discover the answers you need at Westonci.ca, a dynamic Q&A platform where knowledge is shared freely by a community of experts. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

I DONT UNDERSTAND THIS AT ALLLL :´)

I DONT UNDERSTAND THIS AT ALLLL class=

Sagot :

Step-by-step explanation:

2.50x+3.00y=?

x=8 y=11

Answer:
The cost of popcorn per container = $2.50
The cost of bottle of juice each       = $ 3.00

(Now multiple it)

2.50 x 8 = $20.00
3 x 11 = $33

(Now "+" the both answer that we multiple)

$20.00 + $33 = $53

(So we know how much she spend)


Therefore She spend $20 on popcorn per container and $33 on bottle of juice, so total she spend $53 for both popcorn and bottle of juice.

---------------------------------------------------X-----------------------------------------------------