Welcome to Westonci.ca, the ultimate question and answer platform. Get expert answers to your questions quickly and accurately. Explore a wealth of knowledge from professionals across different disciplines on our comprehensive platform. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

9 kg of washing powder cost $10.80. What is the cost of 1 kg of washing powder?

Sagot :

Answer:

cost of 1 kg of washing powder is $1.2

Step-by-step explanation:

9 kg = $10.80

cost for 1 kg =

  • 10.80 ÷ 9
  • $1.2

Answer:

1.2

Step-by-step explanation:

How I would calculate it would be 10.80 divided by 9 or start timesing 1 with a decimal like 1.1 or 1.2.

but anyway 10.80 divided by 9=1.2 and if you just want to make sure then what is 1.2 x 9 it = 10.80

Here is my calculations for what is 1.20 x 9   

 1 . 20

       9

_________

 10   . 8 0  

Since there is no didget beside the 2 you would add a zero

since 9 x 2=18 you add a 1 for 1 x 9 =9 + 1=10 and there's your answer.

Answer=1.2

Hope this helps have a great day:)

Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. We hope this was helpful. Please come back whenever you need more information or answers to your queries. Westonci.ca is committed to providing accurate answers. Come back soon for more trustworthy information.