Welcome to Westonci.ca, the ultimate question and answer platform. Get expert answers to your questions quickly and accurately. Get the answers you need quickly and accurately from a dedicated community of experts on our Q&A platform. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

HELP QUIKCLY PLEASE DKNT SOAMM IM BEGGING


Jonah runs a bakery, and his most popular item is cinnamon raisin bread. He has two options to purchase raisins.

Grocery store: 9 ounces for $3.75

Bulk order: 5 pounds for $15.25

If Jonah buys the raisins in bulk, what is his savings per ounce? (16 ounces = 1 pound.)


A. $0.11/ounce


B.$0.14/ounce


C. $0.19/ounce


D.$0.23/ounce


Sagot :

lvvies

Answer:

C. $0.19/ounce

Step-by-step explanation:

We know that 16 ounces = 1 pound but we have 5 pounds,

So, we do 5 times 16.

We get 80 (ounces)  and we divided ounces by total cost ($15.25)

We get our answer:

$0.19/ounce