Looking for answers? Westonci.ca is your go-to Q&A platform, offering quick, trustworthy responses from a community of experts. Connect with a community of experts ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.

If a unit price label has a unit price of 13. 5 cents per ounce, how much is the total price for a 24 ounce package? a. $0. 32 b. $0. 56 c. $1. 78 d. $3. 24.

Sagot :

Answer: d. $3.24

Step-by-step explanation:

13.5 cents = 1 ounce

24 ounce= 13.5x24