Discover a world of knowledge at Westonci.ca, where experts and enthusiasts come together to answer your questions. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.

Fresh Fruits sells 10 lemons for $2.50. What is the price for 1 lemon

Sagot :

Answer:

25 cents per lemon

Step-by-step explanation:

Simply divide

Answer:

See below

Step-by-step explanation:

When solving real world problems relating to unit price, divide the cost by the amount.

2.5/10

The unit price is 0.25.

-hope it helps