Westonci.ca is the Q&A platform that connects you with experts who provide accurate and detailed answers. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of seasoned experts on our user-friendly platform. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

The table shows the mechanical energy and velocity of a rock that was thrown four times. The rock has a mass of 2. 4 kg. A 3 column table with 4 rows. The first column is labeled trial with entries 1, 2, 3, 4, 5. The second column is labeled mechanical energy in joules with entries 32, 34, 35, 31. The last column is labeled velocity in meters per second with entries 7. 0, 2. 0, 6. 0, 3. 0. During which trial was the rock the highest above the ground? 1 2 3 4.

Sagot :

The energy to the position is known as potential energy. The maximum potential energy is in case 2. Hence the maximum height will be in case 2.

What is kinetic energy?

The energy of the body by the virtue of its motion is known as the kinetic energy of the body. It is defined as the product of half of mass and square of the velocity.

According to the law of conservation of energy, the total energy is defined as the sum of kinetic energy and potential energy.

Mechanical energy = kinetic energy+potential energy

Potential Energy = Mechanical Energy - Kinetic Energy

As a result, if an object has greater potential energy, it will have a higher height.

The formula for the kinetic energy is given by;

The potential energy for the different cases will be;

Case-1;

[tex]\rm KE_1=\frac{1}{2}mv^2 \\\\ \rm KE_1=\frac{1}{2}\times2.4(7)^2 \\\\ \rm KE_1=58.8 J[/tex]

[tex]\rm PE_1 = 32 - 58.8 = -26.8 J[/tex]

Case-2;

[tex]\rm KE_2=\frac{1}{2}mv^2 \\\\ \rm KE_2=\frac{1}{2}\times2.4(2)^2 \\\\ \rm KE_2=4.8 J[/tex]

[tex]\rm PE_2 = 34 - 4.8 = 29.2 J[/tex]

Case-3;

[tex]\rm KE_3=\frac{1}{2}mv^2 \\\\ \rm KE_3=\frac{1}{2}\times2.4(6)^2 \\\\ \rm KE_2=43.2 J[/tex]

[tex]\rm PE = 35 - 43.2 = -8.2 J[/tex]

Case-4;

[tex]\rm KE_3=\frac{1}{2}mv^2 \\\\ \rm KE_3=\frac{1}{2}\times2.4(3)^2 \\\\ \rm KE_2=10.8 J[/tex]

[tex]\rm PE_2 = 31 - 10.8 = 20.2 J[/tex]

The maximum potential energy is in case 2. Hence the maximum height will be in case 2.

To learn more about kinetic energy refer to the link;

https://brainly.com/question/999862

Answer:
B:

the SECOND trial

Explanation:

Thanks for stopping by. We strive to provide the best answers for all your questions. See you again soon. Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. We're glad you chose Westonci.ca. Revisit us for updated answers from our knowledgeable team.