Find the best solutions to your questions at Westonci.ca, the premier Q&A platform with a community of knowledgeable experts. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing precise answers to your questions in different areas. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.

6. At the movies, Aaron buys popcorn for
$5.25 and a bottle of water for $2.50. He
pays with a $10 bill. How much change
should Aaron
receive?
ublishing Company


Sagot :

Answer:

$2.25

Step-by-step explanation:

First, you have to add the amount that Aaron paid. Then, subtract it from 10, which is the amount of the bill he is paying with.

5.25 + 2.50 = 7.75

10-7.75 = 2.25

Answer:

$2.25

Step-by-step explanation:

First, we will find out how much he needs to pay.

$5.25 + $2.50 = $7.75

Then, we will find the amount of change he should receive.

$10.00 - $7.75 = $2.25