Discover the best answers at Westonci.ca, where experts share their insights and knowledge with you. Discover in-depth solutions to your questions from a wide range of experts on our user-friendly Q&A platform. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.
Sagot :
Okay. So this is a simple division problem. All you need to do is divide 10 by 3.5. This will figure out how much you spend per single hour. you'll come up with around 2.855. So I'd round down, and say $2.85 per hour.
3.5 hours equal $10
3.5 hours= 7/2 hours
if 7/2 hours = $10
1 hour = [tex] \frac{10}{ \frac{7}{2} } = 10*\frac{2}{7} = \frac{20}{7} [/tex] dollars
Unit rate = $(20/7) per hour
3.5 hours= 7/2 hours
if 7/2 hours = $10
1 hour = [tex] \frac{10}{ \frac{7}{2} } = 10*\frac{2}{7} = \frac{20}{7} [/tex] dollars
Unit rate = $(20/7) per hour
We hope our answers were helpful. Return anytime for more information and answers to any other questions you may have. We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. Discover more at Westonci.ca. Return for the latest expert answers and updates on various topics.