Westonci.ca is the premier destination for reliable answers to your questions, provided by a community of experts. Join our Q&A platform and connect with professionals ready to provide precise answers to your questions in various areas. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.

If 6 dollars is the cost of 2 cans of tuna, what is the unit rate

Sagot :

6/2 is 3 dollars per can of tuna
It would be $3. Since two is for 6, you divide 6 by 2 and get 3.
We hope this was helpful. Please come back whenever you need more information or answers to your queries. Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Westonci.ca is committed to providing accurate answers. Come back soon for more trustworthy information.