At Westonci.ca, we provide clear, reliable answers to all your questions. Join our vibrant community and get the solutions you need. Get expert answers to your questions quickly and accurately from our dedicated community of professionals. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.

At the store grapes are on sale. You can buy 3 pounds for
$2 dollars. At that rate, how many pounds can you buy
for $8? Show how you know.


Sagot :

Answer:

If you buy 3 pounds for $2, and have 8 dollars to spend, then multiply 2x4 to get $8. Since we multiplied by 4 for the money, we do the same thing for the pounds of grapes. So, we multiply 3x4 to get 12 pounds. So, you can buy 12 pounds of grapes for $8.

Step-by-step explanation:

Hope this helps! :)

PLEASE MARK ME AS BRAINLIEST I REALLY WANT TO LEVEL UP.