Welcome to Westonci.ca, the ultimate question and answer platform. Get expert answers to your questions quickly and accurately. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.
Sagot :
After computing the cost of inventory that was sold, The Cost of Goods sold is given as $1,334.30.
The calculations related to the exercise are as follows:
From the information provided (see full question attached),
Inventory at hand as at November 1:
- there are 29 Units of Inventory at the cost of $5.90 dollars each.
Purchases:
- 118 units are purchased at $6.30 dollars each;
- 59 units are purchased at $6.15 dollars each; and
- 88 units are bought at $6.50 dollars each.
If at the end of the period there are 25 units each form the purchases above and 7 from the existing inventory as at Nov. 1st, then the cost of goods sold is:
((29-7) X 5.9) +((118-25) x 6.3) + ((59-25) x 6.15) + ((88-25) x 6.5))
= $1,334.30
Learn more about Inventory at:
https://brainly.com/question/24868116
Thank you for visiting our platform. We hope you found the answers you were looking for. Come back anytime you need more information. Thanks for stopping by. We strive to provide the best answers for all your questions. See you again soon. Thank you for visiting Westonci.ca. Stay informed by coming back for more detailed answers.