Westonci.ca is the ultimate Q&A platform, offering detailed and reliable answers from a knowledgeable community. Connect with a community of experts ready to help you find solutions to your questions quickly and accurately. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

A 20-ounce bottle of lotion costs $3.95. How much does each ounce cost?\

Sagot :

Answer:

$0.20

Step-by-step explanation:

3.95/20 = 0.1975

0.1975 would round up to 0.20

Answer:

$0.1975

Step-by-step explanation:

Do $3.95 divided by 20 so you can find the proportion of 1 ounce