Looking for answers? Westonci.ca is your go-to Q&A platform, offering quick, trustworthy responses from a community of experts. Join our Q&A platform and connect with professionals ready to provide precise answers to your questions in various areas. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.

When heated, KClO3 decomposes into KCl and O2. 2KClO3⟶2KCl+3O2 If this reaction produced 17.4 g KCl, how many grams of O2 were produced? maSS

Sagot :

Answer:

12.6 g O2 or

12.60 g O2 (if needed two decimal places)

Explanation:

First convert grams into moles:

17.4 g KCl × 1

74.55

= 0.233 moles of KCl

Next solve for the mole of O2:

= 0.233 × 3 moles of O2

2 moles of KCl

= 0.3495 or

= 0.350 moles of O2

Finally convert the mole to grams:

= 0.350 moles of O2 × 36g

1 mole

= 12.6 g O2 or 12.60 g O2

Answer:

a car traveled 20m &400k/g