At Westonci.ca, we connect you with the best answers from a community of experienced and knowledgeable individuals. Experience the convenience of getting reliable answers to your questions from a vast network of knowledgeable experts. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.

Ava buys 3.5 pounds of strawberries for $2.99 per pound. How much does she spend?

Sagot :

Answer:

10.50$

Step-by-step explanation:

3 dollars a pound

3x3=9

half a pound, half the price which is 1.50$

9+1.50= 10.50

Answer:

$10.465 ≈ $10.47

Step-by-step explanation:

3.5 lb of strawberries * $2.99/lb of strawberries = $10.465 ≈ $10.47

Please mark as brainliest.