Welcome to Westonci.ca, where curiosity meets expertise. Ask any question and receive fast, accurate answers from our knowledgeable community. Discover solutions to your questions from experienced professionals across multiple fields on our comprehensive Q&A platform. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.

Calculate the ph when 20.0 ml of 0.150 m koh is mixed with 20.0 ml of 0.300 m hbro (ka = 2.5 × 10⁻⁹)

Sagot :

The pH of the solution is 10.74. the pH refers to the hydrogen ion concentration. It is a measure of the acidity of the solution.

What is pH?

pH is the degree of acidity or alkalinity of a solution.

The equation of the reaction is;

KOH + HBrO ==> KBrO + H2O

The number if moles of KOH =20.0 ml x 1 L / 1000 ml x 0.150 mol/L = 0.003 moles KOH

The number of moles of HBrO = 20.0 ml x 1 L / 1000 ml x 0.300 mol/L = 0.006 moles HBrO

Since the reaction is 1:2;

[BrO-] = 0.003 mols / 0.04L = 0.075M

Now the pH, is obtained from;

KBrO + H2O ==> KOH + HBrO

BrO- + H2O ==> HBrO + OH-  

Kb of BrO- = 1x10-14 / 2.5x10-9 = 4x10-6

Kb = 4x10-6 = [HBrO][OH-] / [BrO-]

From the ICE table;

4x10^-6 = (x)^2 / 0.075

x = 5.48x10-4 M = [OH-]

pOH = -log 5.48x10-4 M = 3.26

pH = 14 - pOH

pH = 10.74

Learn more about pH: https://brainly.com/question/15289741?