Discover the answers you need at Westonci.ca, a dynamic Q&A platform where knowledge is shared freely by a community of experts. Join our platform to get reliable answers to your questions from a knowledgeable community of experts. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

Lily sells loose tea for $0. 71 per gram. If one gram is equivalent to 0. 035273 ounces, how much does it cost to buy 0. 45 pounds of Lily’s tea? a. $108. 70 b. $144. 93 c. $536. 77 d. $715. 69.

Sagot :

Unit conversion is a way of converting some common units into another. The cost of buying 0.45 pounds of Lily's tea is $144.93.

What is Units conversion?

Unit conversion is a way of converting some common units into another without changing their real value. for, example, 1 centimetre is equal to 10 mm, though the real measurement is still the same the units and numerical values have been changed.

As it is given that one gram is equivalent to 0.035273 ounces, while 1 pound is equal to 16 ounces. Therefore, if we convert 0.45 pounds to grams,

Pounds to Ounces

[tex]\rm 1\ pound = 16\ ounces\\\\0.45\ pounds = 0.45 \times 16 = 7.2\ ounces[/tex]

Grams to Ounces

[tex]\rm 1\ gram = 0.035273\ ounces\\\\1 ounce=\dfrac{1}{0.035273} = 28.35\ grams\\\\7.2\ ounces = 7.20 \times 28.35 = 204.12\ grams[/tex]

Since it is given that the cost of 1 gram of tea is $0.71, therefore, the cost of 204.12 grams of tea can be written as,

[tex]\rm Total\ cost= 204.12 \times \$0.71 = \$144.93[/tex]

Hence, the cost of buying 0.45 pounds of Lily's tea is $144.93.

Learn more about Units conversion:

https://brainly.com/question/4736731