Get the answers you need at Westonci.ca, where our expert community is dedicated to providing you with accurate information. Ask your questions and receive precise answers from experienced professionals across different disciplines. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.
Sagot :
The percent yield obtained from the stoichiometry of the reaction when the moles of the reactants and products are known.
What is stoichiometry?
Stochiometry gives the relationship between the mass and mole or moles and volume in a reaction.
Q1)
K2PtCl4 + 2NH3 ----> Pt(NH3)2Cl2 +2KCl
Number of moles of NH3 = 34.5 g/17 g/mol = 2.03 moles
2 moles of NH3 yields 2 moles of KCl
2.03 moles of NH3 yields 2.03 moles of KCl
Theoretical yield of KCl = 2.03 moles * 75 g/mol = 154 g
Again,
2moles of NH3 yields 1 mole of Pt(NH3)2Cl2
2.03 moles of NH3 yields 2.03 moles * 1/2 = 1.015 moles
Mass of Pt(NH3)2Cl2 = 1.015 moles * 301 g/mol = 306 g
% yield = 76.4 g/306 g * 100/1 = 25%
Q2)
H3PO4 + 3 KOH ------> K3PO4 + 3 H2O
Number of moles of H3PO4 = 49.0 g/98 g/mol = 0.5 moles
If mole of H3PO4 yield 1 mole of K3PO4
0.5 moles of H3PO4 yield 0.5 moles of K3PO4
Mass of K3PO4 = 212 g/mol * 0.5 moles = 106 g
Percent yield = 49.0 g/106 g * 100 = 46%
Q3)
Al2(SO3)3 + 6 NaOH ------> 3 Na2SO3 + 2 Al(OH)3
Number of moles of Al2(SO3)3 = 389.4 g/294 g/mol = 1.32 moles
If 1 mole of Al2(SO3)3 yields 3 moles of Na2SO3
1.32 moles of Al2(SO3)3 yields 1.32 moles * 3 moles/1 mole = 3.96 moles
Mass of Na2SO3 = 3.96 moles * 126 g/mol = 498.96 g
Percent yield = 212.4 g/498.96 g * 100/1 = 43%
Q4)
Al(OH)3(s) + 3 HCl(aq) -------> AlCl3(aq) + 3 H2O(l)
Number of moles of Al(OH)3 = 50.3 g/78 g/mol = 0.64 moles
If 1 mole of Al(OH)3 yields 1 mole of AlCl3
0.64 moles of Al(OH)3 yields 0.64 moles of AlCl3
Mass of AlCl3 = 133 g/mol * 0.64 moles = 85 g
Percent yield = 39.5 g/85 g * 100 = 46%
Q5) K2CO3 + 2HCl --------> H2O + CO2 + 2KCl
Number of moles of K2CO3 = 34.5 g/138 g/mol = 0.25 moles
1 mole of K2CO3 produces 2 moles of KCl
0.25 moles of K2CO3 produces 0.25 moles * 2 moles/1 mole = 0.5 moles
Mass of KCl = 0.5 moles * 75 g/mol = 37.5 g
If 1 mole of K2CO3 yields 1 mole of H2O
0.25 moles of K2CO3 yields 0.25 moles of H2O
Mass of H2O = 0.25 moles * 18 g/mol = 4.5 g
Percent yield = 3.4 g/4.5 g *100 = 76%
Learn more about percent yield: https://brainly.com/question/12704041?
We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. We appreciate your visit. Our platform is always here to offer accurate and reliable answers. Return anytime. We're glad you visited Westonci.ca. Return anytime for updated answers from our knowledgeable team.