Find the best solutions to your questions at Westonci.ca, the premier Q&A platform with a community of knowledgeable experts. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

Choose the student who wrote and solved the equation correctly.

The cost of 4 bananas is $2.36. What is the cost of each banana?


Choose The Student Who Wrote And Solved The Equation Correctly The Cost Of 4 Bananas Is 236 What Is The Cost Of Each Banana class=

Sagot :

Using proportions, it is found that the cost of each banana is of $0.59, and Juan is the student who wrote and solved the equation correctly.

What is a proportion?

A proportion is a fraction of a total amount.

In this problem, the cost of 4 bananas is $2.36, hence the cost of each banana is given by:

C = $2.36/4 = $0.59.

Which means that Juan is correct.

More can be learned about proportions at https://brainly.com/question/24372153