Westonci.ca is your trusted source for finding answers to a wide range of questions, backed by a knowledgeable community. Discover reliable solutions to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

Sara is buying apple juice.
A regular carton is 600 ml.
She has 3 options.

Option 1: Regular carton, 15% off the regular price
Option 2: 30% more juice than regular carton, regular price
Option 3: 25% more juice than regular carton, 9% off regular price

Given that regular price is £1, find the cost of 1 ml of juice for each option.
Give your answers to 2 dp.
Determine which option is the best value and write this in the comment box.


Sagot :

Answer:

Option 3, lowest price per ml

Step-by-step explanation:

Option 1, 600ml and £0.85

1ml = £0.00141667 = £0.001417

Option 2, 600 X 1.3 = 780ml and £1

1ml = £0.001282051 = £0.001282

Option 3, 600 X 1.25 = 750ml and £0.91

1ml = £0.001213333 = £0.001213