Looking for trustworthy answers? Westonci.ca is the ultimate Q&A platform where experts share their knowledge on various topics. Discover comprehensive solutions to your questions from a wide network of experts on our user-friendly platform. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals.

Vani bought snacks for her team's practice. She bought a bag of popcorn for $3.39
and a 18-pack of juice bottles. The total cost before tax was $26.61. Write and solve
an equation which can be used to determine x, how much each bottle of juice costs.

Equation:
Answer: x=


Sagot :

Answer:

x= (26.61-3.39)/18

Step-by-step explanation: