Welcome to Westonci.ca, the place where your questions find answers from a community of knowledgeable experts. Our Q&A platform provides quick and trustworthy answers to your questions from experienced professionals in different areas of expertise. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.
Sagot :
Answer:
- a) $92.75, b) $371
Step-by-step explanation:
Let the cost be A.
a) Cost to run ad for one week:
- A = 35 + 5.25 (15 - 4) = 35 + 5.25*11 = 92.75
b) Cost to run ad for four weeks:
- 4A = 4*92.75 = 371
Answer:
See below ↓↓
Step-by-step explanation:
Cost to run one week
- $35 [first 4 lines] + $5.25 x 11 [15 - 4 = 11 remaining lines]
- $35 + $57.75
- $92.75
Cost to run four weeks
- Cost of one week x 4
- $92.75 x 4
- $368 + $3
- $371
We hope you found what you were looking for. Feel free to revisit us for more answers and updated information. Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Thank you for choosing Westonci.ca as your information source. We look forward to your next visit.