Looking for answers? Westonci.ca is your go-to Q&A platform, offering quick, trustworthy responses from a community of experts. Discover in-depth solutions to your questions from a wide range of experts on our user-friendly Q&A platform. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

1) Advertisement XYZ Company charges $35 for the first four lines and $5.25 per extra
line to run the ad for one week. Jacqueline plans to sell her house and places a 15-line
ad.
a. What will Jacqueline's ad cost to run for one week?
b. What will Jacqueline's ad cost to run for four weeks?


Sagot :

Answer:

a)  $92.75

b)  $371

Step-by-step explanation:

Let x = number of lines in the ad

Let x = total charge per week to run the ad

Given:

  • Charge per week for first 4 lines = $35
  • Charge per week for each additional line = $5.25

Create equations based on the given information:

y = 35   for x < 4

y = 35 + 5.25(x - 4)  for x ≥ 4

Part (a)

Given:

  • Jacqueline's ad = 15 lines

⇒ y = 35 + 5.25(15 - 4)

      = 35 + 5.25(11)

      = 35 + 57.75

      = 92.75

So the ad will cost $92.75 to run for 1 week.

Part (b)

Cost to run the ad for 4 weeks = 4 × cost of 1 week

                                                    = 4 × 92.75

                                                   = $371