Answered

Explore Westonci.ca, the leading Q&A site where experts provide accurate and helpful answers to all your questions. Discover precise answers to your questions from a wide range of experts on our user-friendly Q&A platform. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.

Sarah paid $3.84 for 32 ounces of carrots. Sue paid $5.20 for 40 ounces of carrots. Who paid less per ounce?

A. Sue


B. They paid the same amount per ounce.


C. Sarah
(Will mark brainliest and pls fast)


Sagot :

Answer:

C:) Sarah

Step-by-step explanation:

Sarah paid $3.84 for 32 ounces of carrots.

32 ounces = $3.84

1 ounce = x

Cross Multiply

x = $3.84/32

x = $0.12

For Sue

Sue paid $5.20 for 40 ounces of carrots.

40 ounces = $5.20

1 ounce = x

Cross Multiply

x = $5.20/40

x = $0.13

Who paid less per ounce?

Sarah paid less per ounce