At Westonci.ca, we make it easy for you to get the answers you need from a community of knowledgeable individuals. Discover detailed solutions to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.

Calculate the wavelength (in m) of the note middle "C" (frequency = 256 Hz) in air at room temperature and pressure.

Sagot :

hi you need to stop it get some help okay hope that worked

The wavelength (in m) of the note middle "C" (frequency = 256 Hz) in the air at room temperature and pressure will be 1171875 m.

What is wavelength?

The distance between two successive troughs or crests is known as the wavelength. The peak of the wave is the highest point, while the trough is the lowest.

The relationship between the wave's wavelength, time, and speed is given as;

[tex]\rm \lambda = \frac{c}{v} \\\\ \rm \lambda = \frac{3 \times 10^8}{256} \\\\ \lambda=1171875 \ m[/tex]

Hence the wavelength (in m) of the note middle "C" (frequency = 256 Hz) in the air at room temperature and pressure will be 1171875 m.

To learn more about the wavelength refer to the link;

brainly.com/question/7143261