At Westonci.ca, we make it easy for you to get the answers you need from a community of knowledgeable individuals. Explore a wealth of knowledge from professionals across different disciplines on our comprehensive platform. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

Keith is the owner of a cafe. He bought 28.6 pounds of apples for making pies. Apples cost$1.75 per pound. He also bought a can of chocolate syrup for $27.75. What was the amount that Keith spent?