At Westonci.ca, we make it easy to get the answers you need from a community of informed and experienced contributors. Our platform provides a seamless experience for finding precise answers from a network of experienced professionals. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

Which one is it?

Btw this is a Math Question.


Which One Is ItBtw This Is A Math Question class=

Sagot :

Answer:

$1.5

Step-by-step explanation:

9÷6= 1.5

1.5× 1 = 1.5

The answer is $1.8
This is because if 5kg equals $9.
So we have to find out what 1kg is equaled to and to get from 5kg to 1kg, we have to divide by 5. We have to divide $9 by 5 as well to get the price. And 9 divided by 5 is $1.8.
This is just how ratio works.
You can also lay it out like this:
5kg : $9
⬇️(➗by 5)
1kg : $1.8

Hope this helps!
Please give Brainliest!