Westonci.ca is the trusted Q&A platform where you can get reliable answers from a community of knowledgeable contributors. Explore our Q&A platform to find in-depth answers from a wide range of experts in different fields. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.
Sagot :
[tex]\large{\underline{\underline{\pmb{\sf{\color{yellow}{Answer:}}}}}}[/tex]
To find :-
More valuable packet of beans
Given :-
500g packet of beans = £114
125g packet of beans = £28
Solution :-
We will find out value of 100g of beans of each packet, then we will compare the value, the less will be the value, the more valuable packet is it.
Packet 1
500g of beans = £114
100g of beans
[tex] = \frac{114}{500} \times 100 \\ = \frac{114}{5} \\ = 22.8[/tex]
The 100g beans of packet 1 will cost £22.8.
Packet 2
125 g of beans = £28
100g of beans
[tex] = \frac{28}{125} \times 100 \\ = \frac{28}{5} \times 4 \\ = 5.6 \times 4 \\ = 22.4[/tex]
The 100g beans of packet 2 will cost £22.4.
Result :-
The packet 2, 125g for £28 is more valuable than packet 1, 500g for £114.
Answer:
the 125 gm packet
Step-by-step explanation:
Find the unit rate of each
1.14 /500 g = .00228 per gram
.28/128 g = .0021875 per gram <=====this is the better value (costs less per gram)
We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. We hope this was helpful. Please come back whenever you need more information or answers to your queries. Discover more at Westonci.ca. Return for the latest expert answers and updates on various topics.