Welcome to Westonci.ca, where curiosity meets expertise. Ask any question and receive fast, accurate answers from our knowledgeable community. Get immediate and reliable answers to your questions from a community of experienced experts on our platform. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

A box of 25 munchkins cost $5.46 what is the unit rate per munchkin

Sagot :

The unit rate per munchkin is $0.22.

What is Division?

Division is one of the four fundamental arithmetic operations, which tells us how the numbers are combined to form a new one.

The cost of 25 munchkins cost $5.46, therefore, the unit rate of each munchkin can be written as,

[tex]\text{Cost of unit munchkin} = \dfrac{\text{Total cost of munchkins}}{\text{Number of munchkins}}\\\\\text{Cost of unit munchkin} = \dfrac{\$5.46}{25}=\$0.2184 \approx \$0.22[/tex]

Hence, the unit rate per munchkin is $0.22.

Learn more about Division:

https://brainly.com/question/369266

#SPJ1