At Westonci.ca, we connect you with the best answers from a community of experienced and knowledgeable individuals. Get quick and reliable solutions to your questions from knowledgeable professionals on our comprehensive Q&A platform. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

Hal's mom gave him $15.00 on Monday morning to use on lunches. At his school, the school lunch costs $1.50, which he bought Monday through Thursday. On Friday, he decided to buy 4 slices of pizza instead of buying the school lunch. If the pizza costs $1.40 per slice, then how much of the money is left at the end of the school week?

Sagot :

3.40 liberty dollars of which he spends, also 1.40 for pizza slice when his whole meal costs 1.50 is a scam man

Answer:

So, he starts out with $15. Then, Monday - Friday he spends 1.50 every day. (Except Friday.) So then you do 4 days x 1.50 (5 x 1.50 = 6) and that equals 6. Then on Friday, he buys 4 pieces of pizza, and a piece of pizza equals $1.40. So then you do 4 x 1.40, and that equals 5.6. (4 x 1.40 = 5.6) Now you add up 5.6 and 6, and you get 11.6. (5.6 + 6 = 11.6) Then you subtract 11.6 from 15 and you get 3.4! (15 - 11.6 = 3.4)

So, after the week, he has $3.4, so spend on whatever else.

Hope this helps!!!!!!

Your visit means a lot to us. Don't hesitate to return for more reliable answers to any questions you may have. We appreciate your time. Please revisit us for more reliable answers to any questions you may have. We're glad you chose Westonci.ca. Revisit us for updated answers from our knowledgeable team.