Welcome to Westonci.ca, the Q&A platform where your questions are met with detailed answers from experienced experts. Ask your questions and receive precise answers from experienced professionals across different disciplines. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.
Sagot :
2.2311 moles of gas are there in a 50. 0 l container at 22. 0 °c and 825 torrs.
What is an ideal gas?
An Ideal gas is a hypothetical gas whose molecules occupy negligible space and have no interactions, and which consequently obeys the gas laws exactly.
Assuming the gas is ideal, we can solve this problem by using the following equation:
PV = nRT
Where:
P = 825 torr ⇒ 825 / 760 = 1.08 atm
V = 50 L
n = ?
R = 0.082 atm·L·mol⁻¹·K⁻¹
T = 22 °C ⇒ 22 + 273.16 = 295.16 K
We input the data:
1.08 atm x 50 L = n x 0.082 atm·L·mol⁻¹·K⁻¹ x 295.16 K
And solve for n:
24.20312
n = 2.2311 mol
Hence, 2.2311 moles of gas are there in a 50. 0 L container at 22. 0 °c and 825 torrs.
Learn more about ideal gas here:
https://brainly.com/question/23580857
#SPJ4
We hope our answers were helpful. Return anytime for more information and answers to any other questions you may have. Your visit means a lot to us. Don't hesitate to return for more reliable answers to any questions you may have. Keep exploring Westonci.ca for more insightful answers to your questions. We're here to help.