Westonci.ca is the premier destination for reliable answers to your questions, provided by a community of experts. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of experts on our user-friendly Q&A platform. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.

Which is the better deal?
A. 8 ounce jar of sauce for $1.20
B. 12 ounce jar of sauce for $1.44
C. 16 ounce jar of sauce for $2.40
D. 4 ounce jar of sauce for $0.64


Sagot :

B

It is B because When you do 1.44/12 you get 0.12 so, 12 ounce jar of sauce for $1.44 is the best deal.