Discover the answers you need at Westonci.ca, where experts provide clear and concise information on various topics. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

Three friends go shopping together and buy the same kind of rice.
Placido buys 2 pounds and pays $4.50. Sophia buys 3 lb and pays $6.75.
Roger buys 4 lb and pays $9.00.
Identify the graph and unit price that represent the cost of the rice.


Sagot :

1 pound is $2.25 as 4.50/2 equals 2.25