Welcome to Westonci.ca, where finding answers to your questions is made simple by our community of experts. Connect with professionals ready to provide precise answers to your questions on our comprehensive Q&A platform. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

Three friends go shopping together and buy the same kind of rice.
Placido buys 2 pounds and pays $4.50. Sophia buys 3 lb and pays $6.75.
Roger buys 4 lb and pays $9.00.
Identify the graph and unit price that represent the cost of the rice.


Sagot :

1 pound is $2.25 as 4.50/2 equals 2.25
We appreciate your visit. Hopefully, the answers you found were beneficial. Don't hesitate to come back for more information. Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. Thank you for using Westonci.ca. Come back for more in-depth answers to all your queries.