Welcome to Westonci.ca, your one-stop destination for finding answers to all your questions. Join our expert community now! Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.
Sagot :
Marisa, who raise the price of her earrings so that she will make a profit of $5.00 on each pair, expect to make a profit with her company.
What is the unit price?
The unit price is the amount of money required to buy one unit of a item or goods.
To find the unit price, divide the total cost of the goods to the total number of goods.
The cost of repair will now be $60. Thus, the total cost of 50 earrings is,
[tex]C=60\times50\\C=3000[/tex]
Marisa decided to raise the price of her earrings so that she will make a profit of $5.00 on each pair. Thus, the new selling price of her earring is,
[tex]P=60+5\\P=65[/tex]
The sale's price of 50 earrings is,
[tex]P=50\times65\\P=3250[/tex]
She has also improved the quality control so that only 1 pair in 50 need to be returned for repair. Thus, the cost price of one earring has to be removed from the sales price of 50 earrings as,
[tex]P=3250-60\\P=3190[/tex]
The profit made by her company on 50 earrings is
[tex]p=P-C\\p=3190-3000\\p=190[/tex]
Thus, Marisa, who raise the price of her earrings so that she will make a profit of $5.00 on each pair, expect to make a profit with her company.
Learn more about the unit price here;
https://brainly.com/question/25879801
#SPJ1
Thanks for using our platform. We aim to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Come back soon. Your visit means a lot to us. Don't hesitate to return for more reliable answers to any questions you may have. Get the answers you need at Westonci.ca. Stay informed by returning for our latest expert advice.