Discover the answers you need at Westonci.ca, a dynamic Q&A platform where knowledge is shared freely by a community of experts. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.

Mrs. Wilkinson can buy a 20-ounce box of cereal for 3.60 or a 28-ounce box of cereal for 4.20. What is the better buy? Explain.

Sagot :

Answer:

the 20 ounce box

Step-by-step explanation:

because its less money per ounce