Discover the answers to your questions at Westonci.ca, where experts share their knowledge and insights with you. Join our Q&A platform and connect with professionals ready to provide precise answers to your questions in various areas. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

An object with a mass of 5.0 kg accelerates 3.0 m/s 2 after a force is applied to it. What is the amount of force acting on the object?

Sagot :

An object with a mass of 5.0 kg accelerates 3.0 m/s 2 after a force is applied to it, the amount of force acting on the object is 15N.

How?

Given: mass(m) = 5 Kg and acceleration(a) = 3 m/s2

Force is measured in Newton’s (N)

DO NOT FORGET THIS LITTLE FORMULA: Force(F) = mass(m) x acceleration(a)

In this case: F = 5 x 8 = 15 N

Thus,  the amount of force acting on the object is 15N.

To learn more about force click here:

https://brainly.com/question/13191643

#SPJ1